2015. gada sākumā šajā portālā tika publicēts raksts par jauno domēnu ienākšanas tempiem Baltijas valstīs. Šāds pētījums tika turpināts 2017. gada sākumā ar rakstu par toreizējām tirgus tendencēm.
Tagad ir atkal pienācis laiks novērtēt situāciju. To var izdarīt tabulā zemāk, kura satur datus par tiem pašiem gTLD kā agrāk. Tie ir sakārtoti pēc reģistrāciju skaita Latvijā 2019. gadā. Tāpat kā iepriekšējos gados statistiskie dati tika fiksēti aprīļa mēnesī. Jāņem vērā, ka statistikā parādās tikai tās personas, kas, reģistrējot domēna vārdu, norāda savu valsti, kas nav jādara, ja šī reģistrācija notiek anonīmi.
(Lai apskatītu tabulu, spiediet uz attēla.)
Tabula pārliecinoši liecina, ka jaunie domēni ir zaudējuši interesi Latvijā un Lietuvā, kur kopējais reģistrāciju skaits jau tuvojas 2015. gada līmenim. Igaunija vēl drudžaini reģistrē domēnus vispārējos domēnos .club un .website, kas ir ļāvis tai nodrošināt kopējo reģistrāciju pieaugumu. Latvija jūsmu par domēnu .club pārdzīvoja jau 2015. gadā; var paredzēt, ka igauņiem tas vēl ir priekšā. Pavisam Igaunijā apakšdomēnu skaita pieaugums ir pamanāms 14 TLD. Tas ir krietni vairāk nekā Lietuvā, kur to var novērot tikai sešos, bet Latvijā tikai trijos.
Var izteikt hipotēzi, ka lielu daļu no reģistrācijām šajās valstīs veidoja domēnu vārdu “izķērēji”, kuri katram gadījumam sagrāba vārdus ar cerību, ka kādreiz tie varētu noderēt. Sagrābt jau varēja viegli – daudzu jauno gTLD turētāji organizēja dažādus marketinga pasākumus, un bija arī tādas akcijas, kad piedāvāja reģistrēt domēnu pilnīgi par velti. Bet pēc viena gada, lai turpinātu paturēt domēna vārdu, jau bija jāmaksā, gan ne pārāk daudz – tikai daži dolāri, bet arī tos negribas tērēt, ja skaidra nākotnes perspektīva pa gadu nav parādījusies.
2015. gadā apskatāmo jauno TLD saraksts tika sagatavots no tolaik populārākajiem un no tiem, kuru attīstība likās interesanta. Piemēram, vai pilsētu TLD spēs ieinteresēt Baltijas interneta lietotājus – cik daudzi uzņēmumi gribēs savas mājas lapas ievietot .berlin, .london, .paris, .moscow, .москва, .nyc domēnos. Tādu uzņēmumu pašlaik nav. No sākuma daži šo to reģistrēja, bet nu jau ir pilnīga vienaldzība. Arī pašiem pilsētu TLD neiet spoži – tā domēnam .berlin sākumā izdevās uzpumpēt reģistrāciju skaitu līdz 155 000, bet pēc gada nokrita zem 60 000 un arī tagad neaug. 2017. gada rakstā tika izteikta cerība, ka latviešus varētu ieinteresēt TLD .stockholm, kuru togad taisījās palaist un arī palaida, bet šīs cerības nepiepildījās – pirmajās 600 dienās ir piereģistrēti tikai 39 domēna vārdi šajā augstākā līmeņa domēnā. Ko tie zviedri domā darīt tālāk ar šo domēnu?
Pēdējos divos gados tika palaisti jauni domēni, arī tādi, kuri izskatījās vajadzīgi un kļuva populāri. Arī daži no pirmajiem jaunajiem TLD pakāpeniski ir uzaudzējuši cienījamu skaitu reģistrāciju. Informāciju par 10 populārākajiem jauno augstākā līmeņa domēniem sniedz šis saraksts:
(Lai apskatītu tabulu, spiediet uz attēla.)
Šajā sarakstā ietilpst tikai trīs no iepriekšējo gadu populārākiem jaunajiem domēniem – tie ir .top, .xyz un .club. Tajos ir 386 reģistrācijas no Latvijas, bet pārējos populārākajos ir 752–386=366 no Latvijas reģistrēti domēna vārdi. Tātad no Latvijas kopumā pašlaik ir vismaz 782+366=1148. Patieso apakšdomēnu skaitu noteikt nevar, jo nav zināms, cik reģistrāciju ir anonīmas un cik ir reģistrēti mazāk populāros jaunajos TLD. Aptuvens novērtējums varētu būt – ap 1500 apakšdomēnu, t.i., apmēram 1,2% no nacionālā domēna .lv reģistrāciju skaita.
Kopumā ir pamats domāt, ka jaunie gTLD tik drīz neieņems pamanāmu vietu domēnu vārdu sektorā Baltijā.