Kas ir IDN jeb starptautiskie domēna vārdi?

International Student Banquet and Flag Dedication 2008

Sākotnēji domēna vārdi varēja saturēt tikai latīņu burtus, ciparus un simbolu ‘-’, taču, pieaugot interneta tīkla izplatībai un nepieciešamībai domēna vārdos izmantot arī citu valodu simbolus, tika radīti starptautiskie domēna vārdi jeb IDN (Internationalized Domain Names).

“Starptautiskie domēna vārdi veicina un palīdz stiprināt valodu un kultūras daudzveidību kibertelpā. Domēnu “internacionalizācija” ļauj internetam kļūt patiesi globālam un pieejamam dažādu valodu vai alfabētu lietotājiem,” uzsver Dana Ludviga, “.lv” reģistra mārketinga un komunikāciju vadītāja.

Starptautisks domēna vārds jeb IDN ir domēna vārds, kurā izmantota vismaz viena ne latīņu alfabēta, piemēram, arābu, ķīniešu, kirilicas, ivrita, rakstzīme vai arī latīņu alfabēta burts ar diakritisku zīmi vai ligatūru, kā piemēram, latviešu vai franču valodās.

Šāda veida rakstzīmes dators kodē vairākbaitu unicode virknē. Lai gan pati domēna vārdu sistēma (DNS) atbalsta unicode, e-pasta un tīmekļa pārlūku izmantotie tīkla protokoli nosaka domēna vārdā izmantojamo rakstzīmju ierobežojumus. Lai nodrošinātu saderību ar lielāko daļu lietojumprogrammu, tika nolemts starptautiskos domēna vārdus DNS reģistrā pārvērst ierastajā ASCII formā. Domēna vārdu “internacionalizācija” ir tehnisks risinājums, kas, izmantojot punycode algoritmu, pārveido, unicode virkni par ASCII virkni un otrādi. DNS reģistrā faktiski tiek reģistrēts domēna vārds, kas izskatās kā šķietami nesakarīga simbolu virkne. Pārveidoto vārdu dēvē par ACE (ASCII Compatible Encoding) domēna vārdu un to var atpazīt pēc prefiksa “xn–“. Piemēram, latviskā domēna vārda tūdaliņ.lv atbilstošais tradicionālais domēna vārds ir xn–tdali-d8a8w.lv.

IDN_salidzinajums limenu

Ir divu veidu IDN:

  • otrā līmeņa IDN (dēvēti arī par hibrīda IDN), kuru nosaukumā tiek izmantoti specifiski ne-ASCII simboli, taču augstākā līmeņa domēns ir tradicionāls, piemēram, 例如 .com vai dæmi.eu.
  • augstākā līmeņa IDN (vai pilnie IDN), kur abos līmeņos gan vārdā, gan pašā domēnā tiek izmantoti specifiski simboli, piemēram пример.рф, 例如. 中国.

Pašlaik pasaulē aptuveni 2% no visiem reģistrētajiem otrā līmeņa domēna vārdiem ir tieši IDN (6,2 milj.). 72% no tiem ir otrā līmeņa (4,5 miljoni), bet 28% – augstākā līmeņa (1,7 miljoni).

IDN_skaits_kopejais

Otrā līmeņa IDN

Jau kopš 2000. gada ir pieejami otrā līmeņa IDN. Pirmie valstu kodu domēni (ccTLD), kuri ieviesa otrā līmeņa IDN reģistrāciju, bija no Āzijas un Klusā okeāna reģiona. Savukārt Eiropa sāka piedāvāt šādu iespēju tikai 2004. un 2005. gadā.

visu_domenu_skaitspretIDNLV

Pašlaik lielākais otrā līmeņa IDN skaits reģistrēts .com domēnā (1,1 miljoni reģistrāciju), kam seko Vjetnamas domēns .vn, kurā starptautiskos domēnus reģistrē bezmaksas.

lielakaisotraisIDN_LV

2004. gada 1. martā arī NIC “.lv” domēnā sāka piedāvāt iespēju reģistrēt domēna vārdus latviešu valodā, t.i., izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ).

Latvisko domēna vārdu skaits nav liels, taču pieprasījums ir stabili augošs (~6% gadā). 2016. gadā “.lv” domēnā ir reģistrēti 74 jauni latviskie domēna vārdi. Visbiežāk tos reģistrē uzņēmuma vai tā zīmola aizsargāšanas nolūkos, vai kā mārketinga rīku, ko izvietot reklāmas kampaņās.

latviskieDV

Latviešu valodā ir vārdi, kuru nozīme ir saprotama tikai, lietojot diakritiskās zīmes! KĀZU SALONS nav KAZU SALONS, MĀSU ASOCIĀCIJA nav MASU ASOCIACIJA un KAĶU skola nav tas pats, kas KAKU skola!

Taču ir daži apsvērumi, kas jāņem vērā, reģistrējot domēna vārdus latviešu valodā:

  • Datora lietotājam jābūt iespējai ievadīt burtus ar latviešu diakritiskajām zīmēm. Tādēļ jārēķinās, ka, iespējams, kāds ārzemju partneris nevarēs ievadīt latviešu burtus.
  • Tehniskajos ierakstos un rēķinos latviskais domēna vārds tiek izteikts ASCII virknē.

Noder atcerēties, ka latviskie domēna vārdi maksā lētāk: 8.47EUR ieskaitot PVN!

Augstākā līmeņa IDN

2009. gadā ICANN, izmantojot jauno gTLD programmu, ieviesa arī augstākā līmeņa starptautiskos domēna vārdus. Kopš tā laika domēna vārdi visos līmeņos var ietvert  ne latīņu alfabēta rakstzīmju kopas, piemēram, http://例子.测试/首页 vai http://пример.испытание). Lietotājiem, kuri nepārzina angļu valodu vai pat neorientējas latīņu alfabētā, šāds risinājums interneta lietošanu padara daudz intuitīvāku un vienkāršāku.

Pirmie ccTLD augstākā līmeņa IDN tika ieviesti jau 2010. gada martā: Krievija (.рф), Ēģipte (صر.), Saūda Arābija (السعودية.) un Apvienotie Arābu Emirāti (امارات.).

all_idns

Divus gadus vēlāk programmai pieteicās vēl 116 jaunie vispārējie augstākā līmeņa (gTLD) IDN, no kuriem 73 bija ķīniešu valodā. Lielākais IDN pieteicējs bija uzņēmums “Zodiac”, kurš izrādīja interesi par 15 ķīniešu domēniem, .com reģistrs “Verisign”, kurš pieteica 12 “.com” un “.net” tulkojumus vai atvasinājumus svešvalodās. Arābu un japāņu valodas ierindojās otrajā vietā pēc pieteikumu skaita.

Viens no pēdējiem jaunumiem starptautisko domēnu vidū ir uzsācis darbu 2016. gadā: Bulgārijā tika prezentēts pirmais .eu paplašinājums kirilicā .eю.

Lai gan lielākais skaits augstākā līmeņa IDN reģistrāciju pieder Krievijas Federācijas .рф domēnam, pēdējā gada laikā visstraujāk augošākie ir .中国 (Ķīna) un .БЕЛ (Baltkrievija).