Kādi ir populārākie jaunie domēni?

MINE

Iespējamās darbības domēnvārdu tirgus aktivizēšanā varētu pateikt priekšā populārāko domēnu pieredze. Domēnu popularitāte ir ļoti atšķirīga, un populārāko jauno gTLD saraksts mainās ļoti strauji. Uzsāk darbu jauns aktīvs domēns, un tajā notiek aktīva reģistrēšanās, bet tad parādās vēl viens un ir vēl aktīvāks. Tomēr līderu grupa ir izveidojusies un tā maija sākumā varētu būt apmēram tāda kā šajā tabulā. Reģistrāciju skaits, protams, ir ļoti aptuvens (pārskats par reģistrāciju skaitu no Baltijas valstīm ir publicēts atsevišķā rakstā).

Popularakie-Jaunie-Domeni

Populārākais jaunais domēns .xyz

Jau no paša sākuma pirmo vietu ieņēma domēns .xyz. Domēna izveidotāji apgalvo, ka šis domēns apvieno X-paaudzi (dzimuši 1966-1976. gados), Y-paaudzi (dzimuši 1977-1994. gados) un Z-paaudzi (dzimuši 1995-2012. g.) un tātad der visiem cilvēkiem. Mazticams, ka šī amerikāņu sociologu izdomātā paaudžu klasifikācija ir tik ļoti tuva un pazīstama visiem datortīklu lietotājiem, lai tie masveidā mestos reģistrēt domēnvārdus domēnā .xyz.

Tam arī neticēja pats domēna īpašnieks, firma XYZ.COM, jo daudzām kompānijām bez maksas reģistrēja tos pašus domēnvārdus, kādi tām jau bija domēnā .com, neprasot šo firmu piekrišanu, vienkārši tās informējot, ka tām tagad ir arī tāds domēnvārds un, ja nevajag, tad var atteikties, bet, ja vajag, tad nākošgad varēs lietošanas termiņu pagarināt par maksu. Daudz šī domēna reģistratūru ir Āzijā, kur tie piedāvā reģistrācijas par kādiem pāris dolāriem, kas nenoliedzami ir dempinga cena. Pastāv uzskats, ka apmēram 85% no reģistrācijām ir iegūtas šādā veidā, un tas nozīmē, ka no tām ar lielu varbūtību vēlāk varētu atteikties, jo liekas, ka ir vieglāk atteikties no domēnvārda, kas ir saņemts par velti, nekā no tāda, par kuru ir samaksāta pamanāma summa. Tā kā vispārpieejams šis domēns kļuva 2014.g. 2.jūnijā, drīz varēs redzēt, cik daudzi gribēs pagarināt reģistrāciju par maksu.

Daniel-Negari-The-Telegraph

Deniels Negari (Attēls: The Telegraf)

Attēlā redzamais firmas XYZ.COM īpašnieks Deniels Negari (Daniel Negari), kurš situāciju domēnu tirgū salīdzina ar mežonīgajiem rietumiem, vēl arī šādi pamato savas cerības iegūt vispasaules popularitāti – burti com, tāpat kā burti xyz, kaut kur Ķīnā nenozīmējot neko, tomēr alfabētu ķīnieši esot mācījušies un xyz spēšot iegaumēt. Varbūt viņam pat ir zināma taisnība par Ķīnu, jo kādi 35% no .xyz reģistrācijām ir no Ķīnas un tur vēl ir palikuši ļoti daudz interneta lietotāju bez saviem domēniem.

Citi populārie jaunie domēni

Speciālisti ir noskaidrojuši, ka visas domēna .网址 (tīmekļa adrese) reģistrācijas ir izdarījis pats šī domēna īpašnieks Pekinā un tātad nav saņēmis neviena juāņa. Reģistrāciju bez maksas, vai par niecīgu samaksu ir plaši veikuši daudzi jaunie domēni, piemēram, .berlin pašā reģistrācijas sākumā divas dienas to darīja bez maksas un tagad apmēram puse no reģistrācijām ir izsniegta par velti vai ļoti lēti. Šobrīd gan šī domēna reģistratūras tomēr prasa samaksu ap 30-50 eiro gadā.

Vienu gadu par velti var izmantot savu reģistrāciju domēna .realtor lietotāji, bet tie var būt tikai ASV nekustamā īpašuma pārdošanas aģentu nacionālās asociācijas biedri (no maija arī attiecīgās Kanādas asociācijas biedri). Šīs asociācijas mērķis ir panākt situāciju, kad jebkurš mākleris ar mājas lapas adresi domēnā .realtor tiks uztverts, kā uzticams partneris, bet ar citādu adresi tiks uzskatīts par neveiksmīgu amatieri.

Domēns .science, kurš līderu grupā ielauzās nesen un turpina strauji augt, arī izmanto bezmaksas vai pavisam lētas reģistrācijas taktiku. Galvenais šī domēna reģistrētājs AlpNames.com no Gibraltāra sākumā 50 000 domēnvārdus atdeva par velti un pēc tam tos tirgoja par 0,49 USD.

Normālu reģistrāciju tirdzniecību domēnu līderu grupā veic vēl tikai .club un .guru, pie tam .guru reģistrāciju skaits pēdējā laikā ir krities, jo daudzi neatjaunoja savas reģistrācijas, un tas cīnās par atgriešanos populārākajos 10 domēnos. .club kļuva vispārpieejams 2014. gada 7. maijā, tā kā tūlīt būs redzams, cik daudzu domēna vārdu lietošana tiks pagarināta uz vēl vienu gadu.

Kopumā jāatzīst, ka jaunie gTLD nav iekarojuši tirgu. Protams, visi cenšas darboties un cer uz situācijas uzlabošanos, bet ir skaidrs, ka daudziem nāksies atzīt savu caurkrišanu un ieguldītos milzīgos līdzekļus norakstīt zaudējumos.

Karstie-Piradzini