Domēna vārdu gudrošanā izdomai nav robežu

creativity

Kur tik cilvēks savu fantāziju nevar likt lietā! Arī domēnu vārdu gudrošanā, ja gribas izveidot kaut ko pa īstam radošu un cilvēku vai uzņēmumu raksturojošu, bet mīļākajā domēnā .lv tas neizdodas. Tad var meklēt iespējas citos augstākā līmeņa domēnos, piemēram, mēģinot savā nosaukumā kā galotni iekombinēt augstākā līmeņa domēnu, tā iegūstot oriģinālu un labi iegaumējamu domēna vārdu.

Tādas darbošanās piemērs varētu būt zināmās aprindās labi pazīstamā Kima Dotkoma jaunā domēna vārda radīšanas mokas. K.Dotkomu (agrāk viņa uzvārds bija Šmics) vajāja autortiesību aizstāvji un panāca, ka viņu arestē un slēdz viņa serveru firmu Megaupload, kurā klienti varēja glabāt un izplatīt savus failus, tai skaitā failus ar apšaubāmu autortiesību vēsturi. Cietums Kimu neizlaboja un, izsprucis no turienes, viņš 2013.gadā izveidoja jaunu firmu – vienkārši Mega. Nevarēdams apvaldīt savu tieksmi pēc oriģinalitātes, viņš iecerēja firmai iegādāties vienkāršu domēna vārdu – tikai me – Gabonā (tā atrodas Āfrikā, kaimiņos Kongo). Tas kopā ar Gabonas valsts kodu .ga dotu adresi – me.ga, kas ir gandrīz, gandrīz Mega. Diemžēl Gabona viņam tādu vārdu nereģistrēja, jo gaboniešiem negribējās sanīsties ar autortiesību aizstāvjiem.

Neko darīt, Kimam nācās vien reģistrēt domēna vārdu savā mītnes zemē – Jaunzēlandē. Reģistrēts tika domēna vārds mega.co.nz. Izskatās ne tuvu ne tik oriģināli, kaut arī Internetā var atrast apgalvojumus, ka beigu teksts patiesībā nozīmē cons. Angļu valodā con ir blēdis – persona, kas izmanto cilvēku uzticību, lai tos apkrāptu. Cons tad būtu blēži, un viss domēns kopā iznāk – gandrīz megablēži. Vispār jau šim izskaidrojumam negribas ticēt, jo .co.nz jau sen tiek lietots Jaunzēlandē uzņēmumu domēna vārdiem, un vai tad tie nebūtu pamanījuši šo nepatīkamo asociāciju ar blēžiem.

Arī latviešiem Gabonas valsts kods varētu derēt domēna vārdu konstruēšanai. Tiesa, tādi domēna vārdi kā o.ga, po.ga, ro.ga, pi.ga visdrīzāk jau būs aizņemti, jo divu burtu domēna vārdus izņem vispirms, bet vienburtīgos vispār daudzi reģistri nemaz neļauj reģistrēt. Bet dāmas varētu izvērsties, reģistrējot savus uzvārdus – altber.ga, neiber.ga, blumber.ga, bramber.ga, kunkulber.ga utt. Arī vīriešiem ar šādiem uzvārdiem ir savas iespējas. Dienvid Džordžijas un Dienvid Sendviču salu domēns ir .gs un arī to var izmantot sava domēna vārda veidošanā. Un pat vesela Grīnbergu vai citu Bergu ģimene var sev reģistrēt domēna vārdu Gibraltāra domēnā .gi – iznāks grinber.gi.

Šāda nestandarta domēnu vārdu izvēle ir diezgan izplatīta angļu valodas valstīs, jo šajā valodā diezgan daudzi svarīgi vārdi satur tikai divus burtus. Te var minēt tādus augstākā līmeņa domēnus kā  .as, .at, .be, .in, .is, .it, .me, .to un .us. (Uzklikšķinot uz šiem domēniem, tiks atvērts attiecīgajam domēnam veltītais Wikipedia raksts, kur var uzzināt, kādai valstij tas deleģēts un kādi ir reģistrēšanās noteikumi.). Tad var sakombinēt tādus domēna vārdus kā love.me vai leave.me, kurus gan Montenegro vēl nav nevienam piešķīrusi, jo gaida bagātu pircēju.

Daži šie domēnu nosaukumi pavisam labi, citi drusku sliktāk, var tikt piemēroti arī latviešu vajadzībām, piemēram, Austrijā var reģistrēt otrā līmeņa domēnu nesaprot.at un tad varēs sakombinēt tādu domēna vārdu jautajiet.ja.nesaprot.at. Bet Islandes domēns .is vispār var noderēt pusei Latvijas – dombrovsk.is, ulman.is, dziedon.is, ziedon.is utt. Jāatzīst gan, ka tas neiznāk tik eleganti, kā domēna vārds who.is, kurš piedāvā pazīstamā servisa WHOIS pakalpojumus domēna vārdu lietotāju noteikšanai.

Lūk, vēl citi domēni, kuru nosaukumi varētu derēt kā latviešu vārdu galotnes domēna vārdos.

.as  .ba  .be  .bi  .bs  .ca  .ci  .de  .es  .fi  .gi  .ie  .is  .je  .ke  .ki  .la  .li  .ls  .ma  .me  .ms  .na  .ne  .ni  .pa  .pe  .ps  .re  .rs  .ru  .se  .si  .ss  .ve  .vi  .za (Uzklikšķinot uz šiem domēniem, tiks atvērts attiecīgajam domēnam veltītais Wikipedia raksts, kur var uzzināt, kādai valstij tas deleģēts un kādi ir reģistrēšanās noteikumi.)

Šajā sarakstā nav Irānas, kuras domēns .ir būtu ļoti noderīgs, lai izveidotu tādus domēna vārdus kā .galva.ir, .nauda.ir, .spoki.ir, .tauta.ir, vai pat .viss.ir,  bet Irāna diez ko neļauj svešiem piereģistrēties un vispār gatavojas atvienoties no globālā Interneta. Arī citi, iespējams, derīgi, domēni nav šajā sarakstā, ja ir labi zināms, ka tur neļauj reģistrēties. Tā nevarēs tikt pie domēna .gudragal.va, jo Vatikāns to lieto tikai un vienīgi savām vajadzībām. Tāpat jāapsver maciņa biezums (dažos no šiem domēniem reģistrācijas maksa var sasniegt pat vairākus tūkstošus eiro gadā) un politiskā situācija valstī: var atcerēties, kā .ly uz kādu laiku pazuda no interneta valsti plosošo nemieru dēļ.

Jaunie vispārējie TLD, kuri tuvākā pusotra gada laikā kļūs plaši pieejami, diemžēl nekādas brīnišķīgas iespējas šajā ziņā latviešiem nepiedāvā, jo vairākums no tiem ir angļu valodas vārdi, kas latviešu valodā vēl nav pārņemti. Tikai dažiem no šiem sagaidāmiem jaunajiem domēniem kaut kā varētu atrast pielietojumu arī latviešu valodā. Tie varētu būt: .auto, .bar, .bet, .bingo, .guru, .holdings, .lat, .moto, .radio, .sports, .store, .tips, .uno, .video.

Acīmredzama ir domēnu .auto, .bingo, .guru, .moto, .radio, .video izmantošana. Derīgi būtu arī domēni .holdings un .sports, kuru angļu valodas daudzskaitļa galotne labi noder latviešu valodas nominatīva attēlošanai. .store būtu derīgs storu gaļas un ikru tirgotājiem. Par .bar un .bet izmantošanu ir krietni jāpadomā, bet iespējams, ka varētu arī noderēt tādi domēnvārdi kā sieva.mani.bar vai nezinu.bet. Pavisam latvisks vārds ir .tips, kaut arī izveidot varētu tikai domēnvārdu labveligais.tips, ja šī grupa atkal apvienotos, jo grūti iedomāties, kādi citi tipi vēl varētu parādīties domēnvārdu pasaulē. .lat ir domāts kā saīsinājums no Latīņamerika, bet gan jau varētu to izmantot arī kā saīsinājumu no Latvija. Līdzīgi, .uno ir latīņamerikāņiem domāts domēns (‘uno’ nozīmē ‘viens’ spāniski), bet visiem Latvijas Uno tas var noderēt sava domēnvārda veidošanai.

Taču arī ar jaunajiem augstākā līmeņa domēniem jābūt uzmanīgiem. Eksperti paredz, ka liela daļa no tiem nemaz nesagaidīs savu trešo dzimšanas dienu.

Jāatzīst gan, ka domēna vārdu izvēles svarīgums kritīsies, kā to daudzi interneta zinātāji paredz, jo tagad, kad visu izmantotais meklētājs Google ir sagrābis vadošās pozīcijas, ir daudz vienkāršāk sameklēt informāciju pēc atslēgas vārdiem, nekā censties iegaumēt mājas lapas adresi. No otras puses – parādot meklējuma rezultātus, Google augstāk attēlo adreses no attiecīgās valsts domēna. Tāpat nevar arī apgalvot, ka cilvēki galīgi nepievēršu uzmanību domēnam, kurā adrese reģistrēta. Lielāku uzticību tomēr izraisa pazīstami domēni.